browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

„Z rycerzami ku Niepodległej”

Opublikowane Przez w dniu 25 lipca 2018

Miłośnicy historii i średniowiecznych doznań wyłonieni spośród uczniów szkół specjalnych z regionu wzięli udział w VIII Regionalnym Konkursie Historycznym „W czasach Króla Kazimierza Wielkiego” zorganizowanego przez Kujawsko – Pomorski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Toruniu w dniu 17 maja 2018 r. Tegoroczny konkurs nawiązywał do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i odbywał się pod hasłem „Z rycerzami ku Niepodległej”.

Młodzież gimnazjalna z regionu, m.in.: z Chełmna, Chełmży, Inowrocławia, Strzelna, Tucholi, Żnina i Torunia poczuła atmosferę czasów średniowiecznych w ruinach zamku krzyżackiego, w których miała okazję wykazać się swoją wiedzą historyczną oraz sprawnością fizyczną, jak również wcielić się w rolę rycerzy władających sprawnie łukiem oraz zademonstrować własnoręcznie wykonaną chorągiew łączącą w swym przekazie czasy średniowieczne z niepodległościowymi.Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Współorganizatorami konkursu byli: Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu oraz Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu.Różnorodność konkurencji zamkowych oraz zdrowa, sportowa rywalizacja sprzyjały integracji młodzieży z regionu, a zwiedzanie zamku, przeprowadzone podchody i przekazana wiedza pozwoliły z satysfakcją stwierdzić, iż młodzież zna historię Polski, nawiązuje do niej i często do niej powraca. Wszyscy uczestnicy konkursu zasłużyli na uznanie. I miejsce zajął zespół z SOSW w Tucholi, II miejsca z SOSW w Strzelnie i III miejsce uczniowie z ZSS w Żninie. Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy ufundowane przez Urząd Marszałkowski w Toruniu i SKKW w Kowalu. Dopełnieniem imprezy była wspólna biesiada przy ognisku.Miłym akcentem tego konkursu była obecność pani Danuty Lauks – starszego wizytatora w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy – delegatura w Toruniu, która m.in. sprawując rolę jurora, przyczyniła się do rzetelnej oceny chorągwi rycerskich wykonanych przez zawodników oraz dr Tomasza Dzikiego – sekretarza generalnego Stowarzyszenia. Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu, który m.in. w interesujący sposób przedstawił motywy niepodległościowe w polskiej historii. Serdeczna i przyjacielska atmosfera podczas konkursu sprzyjała poznawaniu się młodzieży z regionu oraz pogłębianiu wiedzy z historii w fascynującym turystycznie miejscu Torunia – Centrum Kultury Zamek Krzyżacki.

organizatorzy: Romualda Tarasiuk, Iwona Orłowska

zdjęcia wykonała: Romualda Tarasiuk

 

1,161 total views, 1 views today

Podziel sięEmail this to someonePrint this pageShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Digg thisShare on Reddit0Pin on Pinterest0