browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Kazimierz Wielki na medalach

Opublikowane Przez w dniu 15 kwietnia 2018

Jarosław Janczewski członek Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Bractwa Inflandzkiego, Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego (SKKW) spotkał się z seniorami Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy (KUTW). Niezwykły gość Klubu „Casimirus” jest historykiem amatorem i posiadaczem największej na świecie kolekcji medali z wizerunkiem króla Kazimierza Wielkiego. Był członkiem komitetu budowy pomnika króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.Słuchacze KUTW z dużym zainteresowaniem wysłuchali Jarosława Janczewskiego, który w prezentacji pokazał medale i monety z wizerunkiem patrona miasta, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i SKKW. Były medale, te najstarsze z XVIII w. i najnowsze z XXI wieku.
Ciekawymi były środki płatnicze np. kazimierzowskie półgrosze i grosze oraz współczesne monety z wizerunkiem króla Kazimierza Wielkiego.
– Swoją niezwykłą kolekcję Jarosław Janczewski udostępnia muzeom na wystawy czasowe w miastach „kazimierzowskich”. My mieliśmy okazję obejrzenia części zbioru w Klubie „Casimirus”. Mogliśmy również zapoznać się z publikacją pt. „Kazimierz Wielki – monety i medale” – mówi Alicja Grzegórska.
– Moje mieszkanie wypełnione jest królewskimi pamiątkami. Mam te malutkie – żetony, medale, ale również figurki, różne przedmioty z wizerunkiem króla, który lokował nasze miasto. Podejmuję działania, które mają promować nasze „królewskie pochodzenie”. Jestem przekonany o tym, że Kazimierz Wielki może być świetnym elementem promocji Bydgoszczy – mówi Jarosław Janczewski.
– Na początku spotkania zaprezentowałam zebranym otrzymany z UKW medal „Casimirus Magnus” oraz szklaną statuetkę z wizerunkiem pomnika, którą otrzymałam z rąk Prezydenta Miasta. Myliłam się myśląc, że pan Jarek „moich skarbów” nie ma – mówi Bożena Sałacińska.
Spotkanie odbyło się w nowej scenerii sali klubowej. Elżbieta Łukomska zaprezentowała swoje nowe obrazy. Wystawa czasowa trwać będzie do końca  kwietnia.

« 1 z 2 »

Tekst i fot. Bożena Sałacińska

1,142 total views, 1 views today

Podziel sięEmail this to someonePrint this pageShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Digg thisShare on Reddit0Pin on Pinterest0