browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Jarmark Kazimierzowski A.D. 2017

Opublikowane Przez w dniu 5 maja 2017

DSC_4245Za nami kolejny już Jarmark Kazimierzowski, który odbył się 2 V 2017 r. W opinii bardzo wielu jego uczestników impreza bardzo się udała, o czym może świadczyć najlepiej liczna frekwencja do samego jej końca. Wyróżnikiem tegorocznego Jarmarku było piękne śpiewanie, zwłaszcza gwiazdy imprezy, znakomitej piosenkarki Eleni. Jej występ, mimo iż był ostatni w programie, oglądali bardzo liczni, spontanicznie reagujący widzowie. Kontakt pomiędzy Eleni, a widownią stawał się coraz bliższy w trakcie trwania jej koncertu.

Zaskoczeniem dla wielu było nie tylko wspólne z Eleni śpiewanie kilku jej szczególnie znanych przebojów, ale także znanej ballady Boba Dylana „Odpowiedź zna wiatr”. Burmistrz, dziękując Eleni za piękny występ, wręczył jej wiązankę kwiatów i poprosił o wspólne odśpiewanie jeszcze jakiegoś utworu. Eleni w reakcji na tę prośbę rozpoczęła, a widzowie wraz z nią odśpiewali Barkę Jana Pawła II, co było doskonałym podsumowaniem tego niezwykłego koncertu.

Uczestnikom imprezy bardzo podobał się również wcześniejszy od Eleni występ artystów scen krakowskich, w tym m. in. śpiewaków operetkowych: Franciszka Makucha oraz Doroty Helbin. Artyści z Krakowa nie tylko pięknie śpiewali, ale także – na znak szacunku dla publiczności – zaprezentowali się w galowych strojach, a pięknie śpiewająca Dorota Helbin kilkakrotnie zmieniała swoje wytworne kreacje. Jednym z akompaniatorów śpiewaków był młody akordeonista Mateusz Dudek, który dopiero co zdobył tytuł mistrza Europy w grze na tym instrumencie. Popisy wokalne krakowskich artystów publiczność nagrodziła owacją „na stojąco”. Młodszym uczestnikom Jarmarku podobał się natomiast występ grupy tanecznej No Name z Włocławka. Formacja ta skupia wielu tancerzy, uczestników i laureatów ogólnopolskich konkursów telewizyjnych. Tancerze nie ograniczali się tylko do swoich występów, ale także zaprosili do nauki tańca wielu najmłodszych uczestników imprezy.

Na jarmarkowej scenie, oprócz artystów profesjonalnych, przez blisko dwie godziny prezentowali swoje umiejętności przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum oraz młodzi karatecy z kowalskiego Klubu Karate Tradycyjnego. Oklaskami nagradzali ich nie tylko członkowie rodzin, ale także „okazjonalna” publiczność. Z tego miejsca chcemy podziękować pracownicy Urzędu Miasta Annie Alabrudzińskiej, która udatnie zadebiutowała jako gospodyni części artystycznej jarmarku. Mówiąc o publiczności warto podkreślić, że z zaproszenia na jarmark skorzystali nie tylko mieszkańcy Kowala, ale także Włocławka i gmin naszego powiatu. Obecna była również kilkudziesięciuosobowa grupa słuchaczy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Słuchacze KUTW od dwóch lat przyjeżdżają do naszego miasta.

Przed występami na scenie uczestnicy Jarmarku przeszli w barwnym korowodzie pod pomnik króla Kazimierza Wielkiego, gdzie Burmistrz, wraz z przewodniczącym Rady Krzysztofem Pasieckim oraz przebranym w szaty królewskie uczniem Konradem Strzeleckim, powitali wszystkich licznie zebranych gości i mieszkańców Kowala. Następnie członkowie Bractwa Kurkowego z Włocławka oddali wystrzał z armaty na cześć Króla, po czym w górę wzleciały dziesiątki gołębi hodowców kowalskiego oddziału PZHGP. Po złożeniu wiązanki kwiatów pod pomnikiem przez przewodniczącego Rady Krzysztofa Pasieckiego, przyszedł czas na pamiątkowe fotografie, a następnie na przemarsz pod scenę zlokalizowaną na kowalskim „podzamczu”. Warto podkreślić, że wielu uczestników przemarszu, w tym nie tylko przedszkolaków i uczniów, ale także osób dorosłych było przebranych w stroje stylizowane na historyczne. W przemarszu, na czele którego szły najmłodsze dzieci, a zaraz za nimi nasza niezawodna orkiestra OSP z mażoretkami, wzięli także udział mieszkańcy miasta oraz nasi goście z Bydgoszczy, Torunia (szczudlarze i Grupa Animacyjna) oraz Włocławka, w tym członkowie Bractwa Kurkowego. Pracownicy samorządowi przygotowywali miejsce imprezy, a w jej trakcie występowali w roli „kucharzy” i „ kelnerów”, częstując wszystkich zebranych kiełbaskami z grilla, grochówką oraz chlebem ze smalcem i ogórkiem. Gości Jarmarku częstowały również panie z Rady Seniorów, które serwowały przygotowane przez siebie pierogi oraz krokiety. Panie z KGW zapraszały natomiast do degustacji pączków i innych wypieków. W gościnę zapraszali również nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, Zespołu Szkół Samorządowych dla Dorosłych oraz Domu Pomocy Społecznej. Skoro o społecznym wkładzie w przygotowanie tegorocznego Jarmarku Kazimierzowskiego mowa, trzeba także wspomnieć o paniach z warsztatów szydełkowania, które prezentowały przygotowane przez siebie efekty swoich prac, a także o honorowych dawcach krwi, którzy wystawili stoisko promujące swoją działalność – tak ważną ze społecznego punktu widzenia.

Częścią Jarmarku Kazimierzowskiego był także organizowany w remizie OSP już po raz szósty Turniej Szachowy im. Króla Kazimierza Wielkiego dla dorosłych i dzieci, z udziałem ok. 70 zawodników, w tym arcymistrza szachowego. Zwyciężył  mistrz Karol Jaroch ze Świekatowa. Najlepszym zawodnikiem z Kowala został Marcin Matusiak, najlepszą wśród zawodniczek Maria Zaborowska, a najlepszym juniorem Antoni Paprocki z BKS Chemik Bydgoszcz.

Opr. na podst. informacji UM Kowala

« 1 z 2 »

1,030 total views, 2 views today

Podziel sięEmail this to someonePrint this pageShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Digg thisShare on Reddit0Pin on Pinterest0