browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Imieniny Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Opublikowane Przez w dniu 13 marca 2018

Seniorzy Kazimierzowskiego UTW  pokazali klasę.

Po raz szósty Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bydgoszczy, członek instytucjonalny Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego, zorganizował przy pomniku monarchy imieniny swojego patrona, króla Kazimierza Wielkiego.

– Obawiałam się o frekwencję. Słupek rtęci wskazywał tego dnia 9 stopni na minusie. Jeszcze na 15 minut przed rozpoczęciem obchodów na placu przed pomnikiem było zaledwie kilkanaście osób! Kamień spadł mi z serca gdy o godz.14.00 na placu pojawiło się kilkuset widzów. Były delegacje szkół, klubów seniora i Domów Dziennego Pobytu. Najliczniejszą grupę stanowiły delagacje uniwersytetów trzeciego wieku i mieszkańcy miasta – dzieli się swoimi emocjami pomysłodawczyni happeningu,Bożena Sałacińska. Impreza imieninowa rozpoczęła się od wspaniałego pokazu turnieju walk rycerskich w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej”Zamek Bydgoski”. Rycerze pokazali wysoki kunszt operowania mieczem czym zdobyli sobie uznanie licznie przybyłych gości.

Potem były wystąpienia dostojnych gości. Jako pierwszy wystąpił poseł Paweł Skutecki. Mówca stwierdził, że obchody imienin znakomicie wpisują się w pielęgnowanie tożsamości miasta. –Wielu chce kultywować tożsamość naszej małej ojczyzny, a jak sami państwo wiecie, niewiele jest okazji, które łączą, a nie dzielą– powiedział Skutecki. Z kolei senator Andrzej Kobiak wskazał, że Kazimierz Wielki był założycielem ponad 100 miast. Największa z niej jest jednak dzisiaj tylko Bydgoszcz. – Wystarczy dać Bydgoszczy szansę, a Bydgoszcz ją wykorzysta – dodał senator Andrzej Kobiak.

Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, podkreślił szczególną rolę seniorów w organizacji imienin króla. – Głową, która kręci ten dzień, to wspaniałe spotkanie, to bydgoscy seniorzy – powiedział prezydent miasta. Wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Zbigniew Ostrowski, zauważył, że obok pomnika Kazimierza Wielkiego jest miejsce na jeszcze jeden pomnik. –Patrzę na Bydgoszcz. Niech się rozwija tak, jak rozwijała się Polska za jego czasów. Drewna tu już niewiele, ale możemy budować jeszcze więcej. Życzenia budowania miasta, wicemarszałek Ostrowski zaadresował prezydentowi Rafałowi Bruskiemu. Rektor UKW, prof. Jacek Wożny zauważył, że z królem, miastem i nauką wiążą się trzy daty: rok 1346 – założenie miasta Bydgoszczy, rok 1364 – założenie Akademii Krakowskiej i rok 2005 utworzenie w Bydgoszczy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Kwiaty, pod pomnikiem takiego króla możemy składać codziennie – obwieścił rektor UKW.

Imprezę imieninową pod pomnikiem założyciela Bydgoszczy przygotował Kazimierzowski Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy po raz 6. Pomysłodawczynią happeningu jest przewodnicząca Rady Słuchaczy KUTW, Bożena Sałacińska.Parę królewską stanowili: Bożena Sałacińska jako królowa i Kazimierz Drozd, wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy, jako król Kazimierz Wielki. Poczty sztandarowe wystawili: służba więzienna z ZK w Fordonie, wydział prewencji KM policji w Bydgoszczy, I Brygada Logistyczna z Bydgoszczy im. Kazimierza Wielkiego. Brygada wystawiła również wartę honorowa przy pomniku, uczniowie IV LO w Bydgoszczy im. Kazimierza Wielkiego i Straż Miejska. Na werblach w czasie składania wiązanek kwiatów grali uczniowie z orkiestry przy Technikum Elektronicznym.

Potem zaprezentowały się Zespół Tańca Dawnego „Kazimierki” oraz zespół wokalny A-nutki. Obie grupy tworząsłuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Po złożeniu kwiatów przez delegacje pod pomnikiem cała grupa uczestników imienin przeszła kolorowym orszakiem do pubu „Kubryk”. Tam mrocznych salach przypominających średniowieczne zajazdy imieninowa zabawa była kontynuowana. Najważniejszą jej częścią była konsumpcja wspaniałego tortu ufundowanego przez prezydenta miasta.

« 1 z 2 »

724 total views, 1 views today

Podziel sięEmail this to someonePrint this pageShare on Facebook2Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Digg thisShare on Reddit0Pin on Pinterest0