browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

10-lecie SKKW

Opublikowane Przez w dniu 12 września 2018


W dniach 21-22 lipca 2018 roku w Szydłowie, (powiat staszowski, woj. świętokrzyskie), liczna delegacja członków Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego wzięła udział w uroczystych obchodach jubileuszu 10-lecia jego powstania. Gospodarzem uroczystości był samorząd Szydłowa na czele z wójtem Janem Klamczyńskim – wiceprezesem SKKW oraz z radą gminy Szydłów. Jubileusz powstania SKKW został wkomponowany w100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz w 20. Miedzynarodowy Turniej Rycerski, połączony z obchodami 20-lecia powiatu i województwa świętokrzyskiego. W tych dniach miasteczko odwiedziły rzesze turystów i mieszkańców powiatu staszowskiego i województwa świętokrzyskiego, a nawet z zagranicy. Dzięki tym wydarzeniom uczestnicy mogli się przenieść do czasów średniowiecza. Na obchody 10-lecia został wybrany Szydłów, jedna z najbardziej aktywnych i zasłużonych miejscowości stowarzyszenia. Szydłów to polskie Carcassonne oraz śliwkowa stolica Polski, leżace w pobliżu Kielc, stolicy województwa świętokrzyskiego.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od wystąpienia wójta, a zarazem wiceprezesa Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego Szydłowa – Jana Klamczyńskiego, który w imieniu własnym, radnych i całej szdyłowskiej społeczności powitał zaproszonych gości oraz przybyłe grupy rekonstrukcyjne i drużyny rycerskie z Czech, Słowacji, Węgier, Włoch i Polski, które w 20. Międzynarodowym Turnieju Rycerskim walczyły o nagrodę główną, jaką była replika miecza króla Kazimierza Wielkiego, ufundowana przez władze SKKW. Następnie zaproszonym gościom, fundatorom, sponsorom i działaczom wręczono puchary z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości oraz medali 20-lecia województwa świętokrzyskiego. Wśród wyróżnionych znaleźli się członkwie zarządu SKKW w osobach prezesa Eugeniusza Gołembiewskiego i wiceprezes Anny Mackiewicz. W międzyczasie na dziedzińcu zamkowym prezentowały swoje stoiska koła gospodyń wiejskich, kapele i zespoły muzyczne oraz stoiska historyczne, gastronomicze, kiermasze rękodzieła i pokazy kowalstwa artystycznego. Podczas jubileuszowego turnieju można było podziwiać potyczki zbrojnych, pokazy jazdy konnej oraz walki w turnieju głównym o miecz króla Kazimierza Wielkiego. Ponadto można było podziwiać rywalizację łuczników w 3. Turnieju Łuczniczym o „Sakiewkę Zbója Szydło”.
Punktualnie o godzinie 18:00 z dziedzińca zamkowego ruszył barwny korowód poprowadzony przez Pawła Krakowiaka – namiestnika Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów, za którym szły grupy rekonstrukcyjne – Alfieri e Musici del Mastro-giurato z Włoch, którzy po raz pierwszy przybyli do Szydłowa prezentując w marszu rzuty akrobatyczne chorągwiami w rytm werblistów. Ponadto w przemarszu uczestniczyli rycerze, zbrojni, damy dworu, rycerze konni, mieszkańcy, turyści oraz przedstawiciele władz samorzodowych, powiatowych i wojewódzkich z biało – czerwonymi chorągiewkami i flagami, którzy w ten sposób uczcili rocznicę 100-lecia odzyskania Niepodległości. Po powrocie na dziedziniec zamkowy rozpoczęły się pokazy walk w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, które specjalizują się w pokazach walk nawiązujących do XIV i XV wieku. Licznie zebrani mieszkańcy, turyści i zaproszeni goście obejrzeli walki rycerzy w pełnym ekwipunku, w metalowych zbrojach ważących około 30-40 kilogramów. Na komendę „bij” rozpoczynali trzy minutową walkę na „śmierć i życie” nie szczędząc sił i nie tracąc wiary w zwycięstwo, za co po każdej akcji otrzymywali gromkie brawa. Szczęk stykających się mieczy niósł się dalekim echem po zamkowym dziedzińcu, przyprawiając o dreszczyk emocji oraz oddając widzom realistyczne przeżycia, jakich doznawali średniowieczni rycerze na polu walki. Na pobliskich błoniach łucznicy i rycerze rozbili namiotowe obozowisko, oczekując na swoje walki.
W sobotnie popołudnie rycerze rywalizowali w eliminacjach turnieju rycerskiego o miecz Króla Kazimierza Wielkiego, a łucznicy w eliminacjach 3. Turnieju Łuczniczym o sakiewkę Zbója Szydło. Około goziny 20:00 odbyła się główna bitwa o zamek Szydłowski, po której zmęczeni, ale szczęśliwi rycerze, damy dworu i zaproszeni goście wraz z włodarzami Szydłowa zasiedli do wspólnej wieczerzy.
W niedzielny poranek, zgodnie z programem drugiego dnia uroczystości, punktualnie o godzinie 9:30, w najstarszym zabytku Szydłowa pochodzącym z poczatku XIV wieku, w kościele p.w. Wszystkich Świętych odbyły się uroczystości jubileuszowe członków i władz statutowych Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego z okazji 10. lecia powstania. Do Szydłowa przybyła liczna grupa członków stowarzyszenia z królewskiego Kowala, Bydgoszczy i Torunia. Spotkanie otworzył i powitał zebranych Eugeniusz Gołembiewski – prezes SKKW. Następnie w formie prezentacji multimedialnej przedstawił osiągnięcia i wydarzenia SKKW w minionym dziesięcioleciu. Miała również miejsce uroczystość wręczenia złotego Medalu Króla Kazimierza Wielkiego wraz z pamiątkowym dyplomem nadania wielce zasłużonemu dla krzewienia idei Kazimierzowskich wiceprezesowi i współzałożycielowi SKKW – Janowi Klamczyńskiemu – wójtowi Szydłowa. W uznaniu dotychczasowych zasług, na ręce prezesa Eugeniusza Gołembiewskiego, członek stowarzyszenia i metaloplastyk Zbigniew Szczot z Liciąża woj. łódzkie, wręczył z najlepszymi życzeniami dalszej owocnej pracy na rzecz krzewienia idei kazimierzowskich wykonany własnoręcznie wizerunek piastowskiego orła.
Na zakończenie uroczystości uczestnicy tradycyjnie stanęli do pamiatkowej fotografii, a następnie przeszli na dziedziniec zamkowy, gdzie wraz ze wszystkimi uczestnikami turnieju rycerskiego przemaszerowali uliczkami Szydłowa do kościoła p.w. św. Władysława na uroczystą mszę. Po jej zakończeniu historyczny korowód wrócił na dziedziniec zamku, aby wziąć udział w dalszej części finałowych walk rycerskich, turnieju łuczniczego, jak również licznych występów lokalnych wykonawców, tańców dworskich oraz jazdy konnej w wykonaniu kaskaderów. Miłą niespodzianką jubileuszowego turnieju rycerskiego był występ zespołu Pipes & Drums z Częstochowy, który jest jedyną w Polsce orgiestrą wykonującą tradycyjną muzykę szkocą na Wielkich Dudach Szkockich.
W drodze powrotnej do Kowala członkowie kujawskiej delegacji odwiedzili ośrodek w Kurozwękach, który słynie nie tylko zpięknego zespołu pałacowego, założonego w latach 1811 – 1830, ale również z chodowli amerykańskich bizonów.
Tekst i fot. Wojciech Nawrocki

« 1 z 5 »

2,289 total views, 4 views today

Podziel sięEmail this to someonePrint this pageShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Digg thisShare on Reddit0Pin on Pinterest0